Zarządzanie sobą

Raz się żyje

Urodziłeś się, w określonym miejscu i czasie, w rodzinie. Nie możesz tego zmienić. Tak jest. Masz swoje miejsce, swoją przeszłość. Masz swoje zdrowie, ciało, intelekt, emocje. Jesteś posiadaczem dóbr materialnych, masz dach nad głową, swoją przestrzeń. Skoro to czytasz to prawdopodobnie masz wykształcenie, nabyte umiejętności. Masz wolną wolę, sumienie, zasady którymi się kierujesz, czas do dyspozycji. Funkcjonujesz w relacjach społecznych. Masz osoby, na których Ci zależy. Masz cechy charakteru, temperament, predyspozycje, zainteresowania i talenty. Masz… całe bogactwo zasobów, z których możesz robić użytek.

Jak często uświadamiasz sobie możliwości jakie przed Tobą stoją? A może traktujesz je jako oczywistość, coś co będziesz mieć zawsze.
Każdego dnia podejmujesz decyzje, co chcesz robić z powierzonymi Tobie zasobami. Nie wszystkie będziesz mieć zawsze do dyspozycji. Zadaj sobie pytanie: Co chcesz tak naprawdę osiągnąć? Jakie życie chcesz przeżyć? Dla czego chcesz poświęcić swoje zasoby?
 

Zasoby odnawialne

W Twoim posiadaniu jest mnóstwo zasobów, które za każdym wykorzystaniem będą się mnożyć. Możesz dzielić się swoimi pozytywnymi (przyjemnymi) emocjami, pogodą ducha. Słowa, którymi obdarzasz ludzi mogę mieć moc pocieszania, dawania nadziei, wiary, uskrzydlania, czy choćby wywołania uśmiechu. Możesz uczyć, dzielić się wiedzą. Te treści, które przekazujesz innym, najlepiej utrwalisz w pamięci.

Co z dzieleniem się pieniędzmi? Trudno jest pogodzić się z utratą dóbr materialnych, bo dają poczucie bezpieczeństwa. Może warto jednak pokonać niechęć, zaryzykować i doświadczyć, że ,,więcej jest radości w dawaniu aniżeli w braniu”. Wartość pieniądza przeminie, a relacje z ludźmi, dobre uczynki, przemiana naszego charakteru są ponad czasem. W co chcesz inwestować swoje zasoby?
 

Iluzja wartości

Wyobraź sobie, że kupujesz nowy telewizor. Chcesz przeznaczyć na niego około dwa tysiące złotych. Jesteś w wielkim markecie i właśnie znalazłeś wymarzony model za 1799 złotych. Czy zdecydujesz się kupić od razu telewizor, czy jesteś gotowy pójść do sklepu oddalonego o 1 km, wiedząc że tam ten sam telewizor kosztuje 1789 złotych? Większość osób odpowiada, że nie. To tylko 10 zł mniej. Za to kiedy mają pokonać o tyle samo większą odległość, by kupić w znanym hipermarkecie mięso przecenione o 6 zł za kilogram (z 23,99 na 17,99), przychodzi im to łatwo. To paradoks różnego traktowania zasobów, w zależności od punktu odniesienia. Dowód na to, że wartość zasobów materialnych jest względna. Podejście do pieniądza zależy również od naszych przekonań i wartości, od kultury, w której się wychowywaliśmy. Jeśli uznajemy wartość dochodu i PKB kraju jako wskaźnik bogactwa to Polska znajduje się w światowej czołówce. Czemu więc tak mało wdzięczności, skłonność do narzekania? Często porównujemy się z najbogatszymi, zapominając, że na ziemi żyją miliardy ludzi gorzej sytuowanych, którzy marzą o dostępie do wody, pożywienia, o dachu nad głową. Zadowolenie z sytuacji materialnej zależy bardziej od nas, naszego sposobu myślenia, niż od faktycznego stanu portfela.

wazne_wybory_twoja_droga

 

Zarządzanie zasobami

Zasób, którego z całą pewnością nie da się odzyskać to czas. Co więcej dla każdego człowieka na ziemi ubywa on w jednakowym tempie. Jaką nadajemy mu właściwie wagę? Wydaje się, że w kwestii zarządzania sobą w czasie popełniamy błędy. Inaczej postrzegamy czas, w zależności od naszego samopoczucia, nastroju. Czasami jesteśmy zbyt hojni, trwonimy bez refleksji, innym razem skąpimy go na czynności zdawałoby się wysokiej wagi (czas dla bliskich, czas na zadbanie o zdrowie, czas na modlitwę). Wydaje się to dziwne, tym bardziej że czas jest zasobem, co do którego nie wiemy, ile go posiadamy. W naszym umyśle tworzymy konta: czas przeznaczony na pracę, odpoczynek, regenerację, czas poświęcany bliskim, czas na rozrywkę. Rzadko myślimy o tym, że czas w istocie jest tylko jeden.

W co chcesz inwestować swój czas? 
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s