Ważne wybory

Czym się kierować przy podejmowaniu ważnych decyzji?

Możesz zdać się na intuicję. Działać według tego, co dyktują Ci bieżące odczucia. Możesz wybrać argumenty logiczne i kierować się bardziej rozumem. Dokonywać kalkulacji, porównywać możliwe zyski i straty. Inna droga to poszukiwanie odpowiedzi w otoczeniu. Zasięganie opinii, porad, porównywanie opcji wraz z zaufaną osobą. Najczęściej korzystamy z wielu metod jednocześnie. Wielką rolę w podejmowaniu decyzji odgrywa podświadomość. Nasze doświadczenia życiowe zapisują się w pamięci i odciskają piętno na kolejnych wyborach. Podświadomie sięgamy do starych, przetestowanych schematów działania. Nasze wybory mogą być do siebie podobne. Co działało wcześniej niekoniecznie zda egzamin w chwili obecnej, kiedy okoliczności się zmieniły. Wjechaliśmy na tory, suniemy do przodu, ale czy w dobrym kierunku?

Szybkie i skuteczne decyzje

Codzienność zmusza nas niejako do upraszczania procesu decyzyjnego i szybkiego działania. To argument za tym, żeby stosować gotowe wzorce, powielać działania. Coraz więcej przed nami możliwości: różne miejsca zamieszkania, szeroki asortyment produktów, które można kupić, informacje do których mamy dostęp, ludzie, którym zaufamy. Więcej opcji nie przekłada się jednak na satysfakcję. Po podjęciu decyzji pojawia się ocena, czy wybór był właściwy. Im więcej odrzuconych możliwości tym większe prawdopodobieństwo niezadowolenia. Nie lubimy poczucia, że z czegoś zrezygnowaliśmy, że jakieś szanse zostały stracone. Mogą pojawiać się myśli „co by było gdyby”.  Jak pozbyć się wątpliwości? W czasie podejmowania decyzji pomyśl o wartościach, jakie chcesz realizować w życiu.

Wartości jako drogowskaz

Uporządkowanie wartości, które wyznajesz pomoże Ci w codziennym dokonywaniu wyborów. Czas poświęcony na zbudowanie hierarchii zwróci się,  gdy będziesz w stanie szybko podejmować decyzje.

Pomocne pytania:

  • Co jest istotą tej decyzji?
  • Dlaczego decyzja jest ważna?
  • Z jakimi wartościami decyzja się wiąże?
  • Która z wartości znaczy dla mnie najwięcej?
  • Za którą wartością chcę się opowiedzieć?
  • Jakie będą konsekwencje dokonania takiego wyboru?
  • Jakie będą koszty porzucenia tej możliwości?
  • Jeśli wiesz, za czym się opowiadasz wątpliwości znikną. Jeśli wiesz, na czym Ci w życiu zależy, będziesz do tego dążyć, decyzje będą drogą do osiągnięcia celu.
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s