Być kobietą

Słodkie żywioły we mnie śpią
Mogę lawiną runąć złą
Żarem pustyni spalam Cię
Fatamorganą staję się
Czasem jak odpływ zwalam z nóg
Czasem jak przypływ sięgam ust
A gdy pogodną chwilę masz
Spadam jak mgła!

Kim jesteś? – pytanie, które sięga do naszej tożsamości, pomaga określić naszą rolę społeczną, życiową misję, miejsce na tym świecie. Pierwsza odpowiedź, która mi się nasuwa to “jestem kobietą”. Czy to określenie mnie definiuje? Co się za nim kryje? W świecie zacierania granic trudno o jednoznaczne skojarzenia. W moim rozumieniu kobieta to ta, która daje życie (fizyczne czy duchowe), ma w sobie siłę twórczą, potencjał do zmieniania rzeczywistości, matka, opiekunka, towarzyszka. Jest istotą wrażliwą, delikatną, uduchowioną, piękną, subtelną, pełną godności, mądrą, pracowitą, łagodną, cierpliwą, odpowiedzialną, mającą w sobie potencjał dobra. Ideał kobiecości pojawia się w bajkach, mitach, legendach, w kulturze masowej, sztuce. Kobiecość to coś co można w sobie rozwijać, czego można uczyć się od matki, babci, przyjaciółki.

jestem…

Zagrożenie dla kobiet

Myślę, że zmiany społeczne, jakie obserwowaliśmy w XX wieku odcisnęły piętno na pojmowaniu kobiecości. Wraz z uprzemysłowieniem i nasilaniem się konfliktów zbrojnych kobiety stopniowo wkraczały na rynek pracy. Otrzymywały coraz więcej praw oraz wpływu na swoje życie. Wśród wielu pozytywnych skutków są jednak zagrożenia. Skąd czerpią wzorce współczesne kobiety? Możliwości jest wiele. Kultura i społeczeństwo proponują nam zestaw cech, które powinny cechować kobietę: uroda: gładka, jędrna skóra, smukła sylwetka, duży biust, wąska talia, długie nogi, lśniące włosy, podkreślone oczy, ponętne usta, ubiór podkreślający walory ciała, charakter: cierpliwość, zaradność, pracowitość, uległość, obowiązkowość, empatia, radosne usposobienie, pewność siebie, itp. Dokąd nas to prowadzi?

Pułapka, w jaką często wpadamy na drodze poszukiwania swojej tożsamości to zwracanie się do drugiego człowieka. Kobiety mają tendencję do tego, żeby poszukiwać potwierdzenia swojej tożsamości płciowej w oczach mężczyzn. Szukają męskiego zachwytu, afirmacji. Problem zaczyna się wtedy, kiedy uzależniają od tego poczucie swojej wartości i godności. Porównują się między sobą, usiłują upodobnić do określonych wzorców. Starają się wchodzić w relacje z mężczyznami, którzy będą im mówić, że są pełnowartościowe, że niczego im nie brakuje. Boją się często samotności, bo wtedy nie czują się potrzebne, kochane, mają poczucie, że są gorsze, że czegoś im brakuje. Kobiety mogą czuć się niewystarczające, bo ideał lansowany przez media jest niemożliwy do osiągnięcia. Wobec rosnących oczekiwań, nierealistycznych wymagań, można się poddać zwątpieniu. Presja otoczenia często sprawia, że kobiety nie mają szans rozwinąć swojego potencjału. Nie odkrywają swoich możliwości, talentów, nie rozwijają umiejętności… To ogromna strata. Warto zawalczyć o to, żeby żyć pełnią swojej kobiecości.

… kobietą

Kim jesteś kobieto?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie kiedy inni ludzie sugerują nam jakie powinnyśmy być, jakich wyborów powinnyśmy dokonywać. W naszym otoczeniu nie brak doradców, którzy mówią nam co jest dla nas dobre, np. namawiają do podjęcia pracy, studiów lub przeciwnie sugerują wyjście za mąż, rodzenie dzieci i poświęcenie się w pełni życiu rodzinnemu. Kiedy już mamy własne potomstwo nie brak sugestii, jak powinnyśmy dzieci wychowywać, czym je karmić, do jakich szkół posłać. Odbieramy sygnały, że musimy doścignąć do ideału – perfekcyjnej pani domu, nie możemy być sobą.

Kobieto, która to czytasz, wiedz o tym, że taka jaka jesteś, jesteś dobra. Jesteś wyjątkowa, masz wszystko czego potrzebujesz, żeby dawać światu miłość, wnosić piękno, cieszyć się życiem. Jesteś piękna, pełna wdzięku, zasługujesz na miłość. Jeśli wątpisz w swoją wartość, odkryj swoją tożsamość. Najlepszym sposobem na to jest spędzanie czasu ze sobą. Samotność sprzyja temu, żeby lepiej poznać siebie, wsłuchać się w swoje potrzeby, marzenia. Odzyskiwanie kontaktu ze sobą może być wspaniałą przygodą.

Pomyśl:

  • Co jest dla Ciebie ważne?
  • Co lubisz robić?
  • Jakie są Twoje marzenia?
  • Co wyróżnia Cię wśród kobiet, które znasz?
  • Co dobrego możesz i chcesz dać światu?
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s