12 kroków

12 Kroków do pełni życia – po blisko dwóch latach udziału w programie mam jeden poważny zarzut do jego twórców, jak i realizatorów.

Dlaczego warsztaty są tak mało popularne, dlaczego się o nich nie mówi, nie są dostępne w każdym mieście? Za mało osób dowiaduje się o możliwościach jakie wiążą się z udziałem w programie…. Z drugiej strony potrzeba czasami dojrzeć do tego, żeby wziąć odpowiedzialność za swój rozwój, dokonać rozrachunku z całego życia i podjąć zmianę myślenia.

Może mój zarzut nie ma podstaw. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczą coraz dłuższe kolejki oczekujących na warsztaty.  Twórcy i realizatorzy świetnie się wywiązują ze swoich zadań. Sami uczestnicy promują tą wyjątkową drogę osobistego rozwoju. Jednak moim marzeniem jest większa dostępność warsztatów. Udział w nich jest wzbogacający – jest to stała, konkretna i intensywna formacja pod okiem doświadczonych ludzi, którzy sami przeszli przez wszystkie etapy.

12 Kroków to propozycja nie tylko dla alkoholików czy hazardzistów – jest to program dla nałogowych grzeszników – dla tych, którzy są słabi, czasami postępują wbrew swoim wartościom, popełniają błędy. Tak, zdecydowanie jest to program dla wszystkich chrześcijan. Moim zdaniem odnajdą się w nim również wyznawcy innych religii, o ile są w stanie zaakceptować podczas spotkań odniesienia do sfery duchowej, do Boga oraz do słów z Pisma Świętego. Ten program prowadzi do poznawania Prawdy – a to może przynieść dla nas wyłącznie korzyści.

post1a.jpg

Poniżej opis ze strony 12 Kroków

Warsztat „Wreszcie żyć” opiera się na Programie 12 Kroków, bazuje na chrześcijańskiej wizji człowieka i świata, łączy rozwój duchowy i psychoterapię.
Warsztat jest formą pomocy dla osób doświadczających różnych trudności w sferze psychicznej i duchowej, w relacjach z innymi, ze sobą, z Bogiem.
Korzystają z niego:
– osoby dorosłe przeżywające trudności w związkach (ze współmałżonkiem, z dziećmi, z rodzicami);
– osoby cierpiące z powodu zaniżonej samooceny, osamotnienia, poczucia krzywdy;
– osoby cierpiące na trudności w relacji z Bogiem (negatywne uczucia do Boga, trudności w życiu sakramentalnym).
Praca na Warsztacie ma na celu zdrowie duchowe i psychiczne, łączy pracę indywidualną (z pomocą materiałów do Warsztatu) i grupową. Spotkania (2h) odbywają się raz w tygodniu. Warsztat trwa ok. 2 lat. Udział w Warsztacie jest odpłatny 45zł za 1 spotkanie + 220zł opłata jednorazowa za materiały początkowe oraz wykłady przygotowujące.

Pozwolę sobie przytoczyć 12 kroków:

 1. Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec naszego uzależnienia i naszych problemów – i że nie możemy już dać sobie rady z naszym życiem.
 2. Uwierzyliśmy, że moc większa do nas samych może przywrócić nam duchowe zdrowie.
 3. Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie Opiece Boga, na ile Go pojmujemy.
 4. Zrobiliśmy radykalny i odważny obrachunek moralny w głębi duszy.
 5. Bez ukrywania wyznaliśmy Bogu, sobie i drugiemu człowiekowi istotę naszych błędów.
 6. Staliśmy się całkowicie gotowi, aby Bóg uwolnił na od wszystkich wad charakteru.
 7. Zwróciliśmy się do Niego w pokorze, aby usunął nasze braki.
 8. Zrobiliśmy listę osób, które skrzywdziliśmy i staliśmy się gotowi zadośćuczynić im wszystkim.
 9. Zadośćuczyniliśmy osobiście wszystkim, wobec których było to możliwe z wyjątkiem tych przypadków, gdy zraniło by to ich lub innych.
 10. Prowadzimy nadal rachunek moralny, z miejsca przyznając się do popełnionych błędów.
 11. Dążyliśmy poprzez modlitwę i medytację do coraz doskonalszej więzi z Bogiem, na ile Go pojmujemy, prosząc jedynie o poznanie Jego woli wobec nas, oraz o siłę do jej spełnienia.
 12. Przebudzeni duchowo w rezultacie tych „Kroków”, staraliśmy się nieść przesłanie innym ludziom i stosować te zasady we wszystkich naszych poczynaniach.

Czemu nie?

Wkrótce rozwinę ten temat.

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s