Płomień życia

„Zziębnięte ręce skostniały jej prawie, nie ma siły utrzymać w nich paczki zapałek. A gdyby zapaliła jedną dla rozgrzania? Tylko jedną zapałkę.

Na wspomnienie ciepła już nie ma siły oprzeć się pokusie. Jedna zapałka tylko. Wyjmuje ostrożnie, trzask… i płonie! Cóż za wesołe światło, jasne i ciepłe, ach, jak grzeje w ręce! Cudowny płomyk!

Wydało jej się nagle, że siedzi przed ciepłym, żelaznym piecem na świecących nóżkach, z mosiężnymi drzwiczkami. Ach, jak ciepło! Jak grzeje duży, jasny płomień, jak wesoło się pali! Wyciągnęła nóżki spod cienkiej sukienki, aby je ogrzać także, lecz w tej samej chwili — zapałka zgasła; zniknął piec żelazny i wesołe ognisko, a w ręce dzieciny pozostał tylko maleńki kawałek spalonego drewienka.”

Pamiętacie dziewczynkę z zapałkami?

Chciałabym przedstawić Wam baśń z innej perspektywy. Czy czasami nasze życie nie przypomina tej historii?

15234996483_f47c500c42_o

Zapałki

 

Zapałki dają ciepło, poczucie bezpieczeństwa, ogień który może rozniecić pożar. To była najcenniejsza rzecz, jaką posiadała dziewczynka z historii. Ten skarb chciała sprzedawać… Tymczasem przechodnie mijali ją z obojętnością. Nie docenili skarbu, pozostali ślepi na głodujące, samotne dziecko, zamknięci w swoim świecie. Co robi niedoceniona i niezauważona bohaterka? Decyduje się ogrzać płomieniem z zapałki. Nie podpala niczego, co dałoby ciepło na dłużej. Bez świadomości konsekwencji (a może wbrew niej) wznieca mały ognik, który trwa tylko przez chwilę. Przecież mogła wykorzystać to źródło inaczej – rozpalając ognisko, które da coś więcej niż złudzenie ciepła. Dlaczego tak łatwo pozbywa się swej jedynej własności? Może jest zbyt rozczarowana tym światem. Cudowny płomyk przenosi ją na chwilę do innej rzeczywistości.

Zapałki… każdy z nas je posiada, nie każdy wie jaka tkwi  w nich siła… czy nie chcemy ich sprzedać za grosze? Czy nie spalamy sami siebie zapominając, że taki ogień trwać będzie kilka sekund, pozostawiając nas tak samo zziębniętymi jak wcześniej.

Co zrobisz z zapałkami? Gdzie jest ten ogień, który nie zgaśnie? Ogień, który raz rozpalony da Ci energię i ciepło, światło…

 

 

Reklama

2 myśli w temacie “Płomień życia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s