Czy przeznaczenie istnieje? cz.I

Przeznaczenie, los, Wola Boża, nieuchronność, czy przypadek, zbieg okoliczności?

Dlaczego pewne zdarzenia w naszym życiu się powtarzają? Może sytuacje, których doświadczamy mają nas doprowadzić do odnalezienia naszego miejsca na ziemi. Dlaczego urodziliśmy się właśnie tacy jacy jesteśmy? Jaki jest w tym sens?

 

Może to przeznaczenie

Zastanawiałam się, czy jest coś takiego jak powołanie, miejsce w życiu, które mam odnaleźć, żeby czuć się szczęśliwa, spełniona. Czy jest jedna najlepsza droga, która doprowadzi mnie do celu. A może jest wiele możliwości… które mogą się od siebie bardzo różnić. Pod niektórymi względami opcja A jest lepsza, pod niektórymi B… Może to próżne dociekania, jednak daleko idące w skutkach. Jeśli istnieje optymalne rozwiązanie to czy nie warto podjąć wysiłku jego odnalezienia. Izraelici szli przez pustynię do Ziemi Obiecanej 40 lat, a mogli ten sam dystans pokonać w kilka tygodni… Tyle cierpienia, łez, wątpliwości, których można byłoby uniknąć. Czy żałowaliście kiedyś podjętej w przeszłości decyzji? Chcieliście cofnąć czas?

Powołanie człowieka

Wierzę, że naszym powołaniem jest wolność. Los (pomimo naszych słabości, przywiązań) nie jest uzależniony od  zewnętrznych okoliczności, siły wyższej, układu gwiazd. Nasze pomysły na życie, potrzeby i pragnienia, które chcemy zrealizować to dary od Boga. On nie narzuca nam swojej wizji życia, nawet gdy to mogłoby nas uratować, uchronić od cierpienia. Tak bardzo szanuje naszą wolność.

Dał nam wolną wolę, zdolność do tworzenia naszego życia.

SplitShire-8557

Dlaczego decyzje są ważne

Jak najlepiej możemy podejmować decyzje? Czasami trudno jest przewidzieć, jakie mogą być konsekwencje naszych wyborów. Łatwo popełnić błąd… Co możemy zrobić? Najlepiej jak umiemy korzystać z zasobów, jakie są dostępne: naszego rozumu, dotychczasowych doświadczeń, intuicji. Niezawodnym kierunkowskazem są wartości. Warto, żebyśmy zadbali o ich właściwą hierarchię i tym się kierowali – nie poświęcali naprawdę ważnych rzeczy dla błahych… Uwolnijmy się od wpływów zewnętrznych, presji, panujących trendów, utartych schematów. Pamiętajmy o tym, że błędne decyzje są bardzo ważne w naszym życiu – niosą cenną informację, pokazują nam co stanowi rzeczywistą wartość. Uczą nas odpowiedzialności, przyjmowania konsekwencji działania, szacunku do powierzonego nam czasu, do innych ludzi. Pomyłki mogą przynosić dobre owoce.

„Życie ludzkie dzieje się tylko raz i dlatego nigdy nie będziemy mogli stwierdzić, która z naszych decyzji była słuszna, a która zła, ponieważ w danej sytuacji mogliśmy decydować tylko jeden raz. Nie dano nam żadnego drugiego, trzeciego, czwartego życia, abyśmy mogli porównać konsekwencje różnych decyzji.”

Milan Kundera – Nieznośna lekkość bytu

Według mnie decyzje można określić jako dobre, kiedy są nasze, świadome, oparte na prawdzie. Warto ją dostrzegać, szukać jej, tam gdzie obraz jest niewyraźny, nazywać rzeczy po imieniu. Warto kształtować silną wolę, ona pozwala nam konsekwentnie iść za wartościami. Silna wola pozwoli Ci trzymać się Twojej Drogi 🙂

c.d.n.

 

Reklama

Jedna myśl w temacie “Czy przeznaczenie istnieje? cz.I

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s