Satysfakcja z pracy

Decyzje związane z kariera mają znaczący wpływ na historię naszego życia.

Jaki kierunek studiów wybrać? Jakie są moje najmocniejsze strony?  Co mogę dać z siebie w pracy? Czy to jest moje miejsce? Co jest dla mnie najważniejsze? Chciałabym dać Tobie wskazówkę, gdzie szukać odpowiedzi na te pytania.

Przeciętnie spędzamy w pracy ponad 8 godzin dziennie, to 23,8 % naszego tygodnia. Na co przeznaczamy ten czas? Jakie są nasze cele? Jak się czujemy w miejscu zatrudnienia? Praca może być źródłem radości, satysfakcji, szansą do rozwoju. Z drugiej strony czasami rodzi frustrację, smutek, zmęczenie, rozczarowania.

Proponuję spojrzenie na decyzje związane z karierą w perspektywie czterech obszarów:

cechy osobowości, zainteresowania, umiejętności, wartości.

Przyjrzyjmy się temu, co jest częścią naszej tożsamości, na wpisane w nasze serce powołanie.

Rob_to_do_czego_jestes_stworzony

 

Kim chcesz być?

O czym marzysz? Czy wierzysz, że Twoje marzenia mogą zostać urzeczywistnione? Czy robisz coś w ty kierunku? Jakie są pragnienia Twojego serca? Co sprawia, że chce Ci się żyć?

Może zastanawiasz się, jak połączyć swoje marzenia z pracą zawodową? Warto odpowiedzieć sobie na pytanie jaki jest ten związek: czy kariera jest dla Ciebie celem, czy może środkiem do tego, żeby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa, utrzymanie, żeby nauczyć się czegoś, uzyskać dostęp do nowych możliwości. Niech Twoja praca ma cel w odniesieniu do marzeń. Poszukaj sensu. Jeśli nie wiesz, po co to robisz, to zadaj sobie pytanie czy chcesz w tym trwać…

Marzenia mówią wiele o tym, kim jesteś. Jeszcze więcej o tym,  kim możesz stać się na drodze ich realizacji, pracy nad sobą, wytrwałego oczekiwania na owoce wysiłków. Jakim człowiekiem będziesz jeśli podejmiesz walkę o swoje marzenia? Które z Twoich cech chciałbyś(abyś) rozwijać?

Twoje serce może być drogowskazem, wskazówką co do ustalania celów życiowych.

Wartości

To, co ważne, jeśli chodzi o decyzje związane z karierą, to zgodność z wartościami.

Czy poprzez pracę zawodową realizujesz wartości, które są dla Ciebie ważne?

Czy praca rozwija Twoje talenty, mocne strony osobowości? [Jeśli poszukujesz swoich mocnych i słabych stron zapraszam do zapoznania się z: https://drogadowolnosciblog.wordpress.com/2017/11/24/rob-to-do-czego-jestes-stworzony%5D

Czy praca jest zgodna z Twoimi przekonaniami, wartościami? Może czujesz się zmuszony(a) do działania wbrew sobie?

Jakie koszty psychiczne, fizyczne jesteś gotowy(a) ponieść, żeby utrzymać pracę?

Wybory

Przyjrzyj się temu, czy nie ma sprzeczności między Twoją pracą, a wartościami. Jeśli jest, może warto pomyśleć o zmianie… Co zrobić, jeśli praca nie daje nam satysfakcji, nie czujemy się spełnieni? Popatrzmy na to, jakie korzyści nam daje. Może się okazać, że elastyczny czas pracy, mniejsza odpowiedzialność, rekompensują niskie zarobki, czy nużące zajęcia. Umożliwiają nam realizację naszych najważniejszych wartości – budowanie relacji z ludźmi, oddawanie się pasji w czasie wolnym. Praca to nie jedyne miejsce realizacji powołania. Może po prostu daje Ci zarobki konieczne do utrzymania, jest okazją do poznawania siebie, rozwoju na różnych płaszczyznach.

Nieraz musimy z czegoś zrezygnować. Mamy wybór pomiędzy angażującym, ciekawym zajęciem, a zatrudnieniem, które daje więcej przestrzeni dla rozwoju w czasie wolnym.  Określ warunki, które uważasz za konieczne, żeby cieszyć się satysfakcją z pracy. Szukaj różnych możliwości i wybieraj te, które przybliżą Cię do celów życiowych.

Ideałem jest praca, która wiąże się z pasję, gdzie wykorzystujemy pełnię swoich możliwości, czujemy się potrzebni, rozwijamy się. Do tego warto dążyć i weryfikować, co możemy zrobić, żeby się przybliżyć do takiej sytuacji. Według mnie warto być odważnym, podjąć ryzyko, żeby robić to, co daje nam poczucie sensu działania. Może być jednak tak, że zmiana miejsca pracy wymagać będzie czasu, cierpliwości. Wykorzystajmy miejsce, w którym jesteśmy jak najlepiej. Nawet jeśli to nie jest praca marzeń, może nas przybliżyć do ich realizacji. Może być drogą, a nie samym celem 🙂

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s