Zagubieni cz. II

Kontakt z rzeczywistością to dla mnie sposób na odnalezienie swojego miejsca w życiu.

W tym wpisie przedstawiam kolejne ćwiczenie pod hasłem „Zagubieni”. Zapraszam do twórczego podejścia do naszych życiowych dróg :).

Życie toczy się tu i teraz, pragnienia, marzenia, cele, to w moim odczuciu tylko drogowskazy, które pomagają w znalezieniu misji życiowej, sensu, w podejmowaniu decyzji i rozwoju osobistym. Jeśli na czymś nam zależy, wkładamy w to serce.

To zaangażowanie prowadzi do poczucia szczęścia.

Zachęcam do słuchania siebie i odkrywania powołania, misji życiowej. Do postawy proaktywnej, świadomych wyborów życiowych i stawiania sobie celów. Z drugiej strony czasami nieustanna pogoń za realizacją celów może być formą ucieczki od życia. Przez lata można szukać w życiu „czegoś więcej”, skupiać się na przyszłości tak bardzo, że teraźniejszość staje się mniej ważna.

Realizacja marzeń nie jest dla mnie tożsama z „bujaniem głową w obłokach.”

Działanie z pasją to nie odległy scenariusz, może zrealizować się w tej właśnie chwili.

Mam marzenia związane ze wspieraniem ludzi w rozwoju. Chcę dawać im nadzieję, pokazywać, że są wartościowi, że ich życie może być piękne, wypełnione sensem. Jest to perspektywa na przyszłość, ale realizuję to przecież właśnie teraz, pisząc ten tekst.

W mojej świadomości istnieją cele, lecz nie chcę dawać im więcej uwagi niż tego wymagają. W przeciwnym wypadku mogłabym przeoczyć coś ważnego, nieoczekiwane okazje, spotkania. Mogłabym zapomnieć, że cele się zmieniają w czasie, to życie je weryfikuje.

17410927491_a2c36dd168_o

 

Czasami wolę pozostawać myślami poza sferą marzeń. Dobrze mi w tym miejscu gdzie jestem. Osiągnęłam rzeczy, o których kilka lat temu nawet mi się nie śniło.

Chcę się cieszyć tym co mam i kontemplować świat wokół. Zatrzymać się zamiast myśleć o tym co dalej, dokąd zmierzam i czego jeszcze więcej mi potrzeba. Właściwie to myślę, że niczego :).

Wymyśliłam drugą wersję ćwiczenia:

  1. Narysuj mapę Twojej rzeczywistości. Zaznacz Twoje miejsce w życiu. Możesz nadać mu nazwę. Ja nazwałam to „Moja przestrzeń”. Gdzie teraz jesteś? Między jakimi punktami się poruszasz? Kogo spotykasz?
  2. Co sprawia, że pozostajesz właśnie tu? Co Ci się podoba najbardziej?
  3. Jak dotarłeś(aś) do tego miejsca? Narysuj drogę jaką przebyłeś(aś). Czego się w niej nauczyłeś(aś)?
  4. Jak możesz pomóc innym w odnalezieniu ich miejsca? Jak możesz ich zachęcić, żeby wyruszyli w podróż?

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s