Coaching to:
spojrzenie na swoje życie i jego wyzwania z nowej perspektywy, skupianie się na możliwościach, nadzieja i wiara w realizację pragnień, odkrycie i wykorzystanie wewnętrznych zasobów, wolność bycia sobą, miłość do siebie, rozwój, pasja, świadomość, podążanie za wartościami, praca poświęcona temu, co uważamy za cenne, określenie życiowego celu, życie w pełni, tu i teraz, energia.
Spotykasz się z Coachem po to, żeby tak naprawdę spotkać się ze samym sobą. Jest to prostsze niż może się wydawać. Istotą rozmowy są odpowiednio postawione pytania, które prowadzą Twoje myśli w nowe kierunki. Czasami pozwalają im się wyłączyć po to, żeby wejść na inny poziom świadomości, posłuchać intuicji, głosu serca. Cel tych pytań i sesji coachingowych wyznaczasz Ty. Określasz razem ze swoim towarzyszem podróży, w jakim czasie możesz go osiągnąć. Razem mierzycie efekty. Wasza współpraca to odpowiedź, jak przełożyć potrzeby, chęci, plany, na działanie. Chodzi o konkrety, o nazwanie tego jak jest, tego jak ma być, aby odnaleźć drogę do celu.
Ta droga to Twoje życie, codzienne wybory, Twój wpływ na myśli i reakcje.
Zalety podejścia coachingowego to:
- wiara w człowieka, oddanie mu odpowiedzialności za swoje życie,
- praktyka, realizm – sesje cachingowe będą mieć przełożenie na codzienne życie,
- przyjazna atmosfera, problemy traktowane jako wyzwania, które mogą doprowadzić do pozytywnej zmiany życia,
- wyprawa w nieznane, nowy sposób myślenia o swojej sytuacji,
- nadzieja i optymizm, skupienie na możliwościach,
- pozytywny wpływ na relacje, rozwój kompetencji interpersonalnych,
- akceptacja dla osoby w całym jej bogactwie, odmienności, w jej słabościach,
- relacja partnerska, Coach jest towarzyszem podróży, sesje przyczyniają się również do jego rozwoju, skłaniając do intelektualnych przygód,
- odkrycie pragnień, lepszy kontakt ze sobą (ze swoimi przeżyciami, z ciałem),
- energia, kiedy rozmowa dotyczy tematów ważnych człowiek traci poczucie czasu,
- praca, która przekłada się na wzmocnienie psychiczne i duchowe (tak jak wysiłek potrzebny jest na budowę mięśni),
- głębokie tematy, szacunek dla swojego życia, czasu jaki został dany,
- rozwój osobowości ma korzystny wpływ na otoczenie: człowiek staje się żywy, szczęśliwy, gotowy by dzielić się swoimi talentami z innymi,
- bogactwo podejść, metod, ciągły rozwój teorii,
- i wiele innych… o których najlepiej przekonać się na własnej skórze.
Zagrożenia:
- Możesz wybrać jako wsparcie osobę niekompetentną, która nie stosuje dobrych praktyk Coachingu (standardy, jakimi kieruję się w pracy: http://www.iccpoland.pl/pl/centrum_prasowe/zasady_etyczne).
- Wybór celu, którego realizacja przyniesie Ci w długim horyzoncie czasu szkodę. Zaznaczam, że to do Ciebie należy wybór celu. Rolą Coacha może być wsparcie.
- Możesz być niegotowy(a) na stanięcie w prawdzie przed sobą, przed Coachem. Szczerość jest warunkiem skuteczności współpracy. Być może będziesz potrzebować więcej czasu, żeby otworzyć się przed obcą osobą.
- Nierealistyczne oczekiwania. Coaching ma uruchomić siłę i potencjał, które w Tobie tkwią. Nie usłyszysz rady, nie dostaniesz lekarstwa na problemy. Od Twojego działania, decyzji, zależeć będzie czy sesje przyniosą skutki.
- Zniechęcenie, gdy na efekty trzeba czekać.
- Praca w wybranym obszarze bez uwzględnienia jego powiązań z innymi sferami życia (duchową, fizyczną, ze środowiskiem).
- Traktowanie Coachingu jako cel – nastawienie na samorozwój za wszelką cenę, ciągła pogoń za lepszym życiem. W moim podejściu Coaching to środek do celu.
- Nadmierna koncentracja na sobie, swoich potrzebach, swoim cierpieniu.
- Wiara w siebie przeżywana jako pycha – poczucie wyższości nad innymi, świadomość przeżywana jako wszechwiedza, odczucie siły jako złudna kontrola nad rzeczywistością (mamy kontrolę nad sobą).
- Rozwój osobowości może w nieoczekiwany sposób wpłynąć na otoczenie, relacje z ludźmi. Nie wszyscy mogą zaakceptować zmiany, jakich dokonasz.
- Chęć Coachowania innych, naprawiania ich życia, narzucanie się.
- Większe poczucie odpowiedzialności za swoje życie, wyższe standardy wynikające z porzucenia „bylejakości”. Uważam to za pozytywny efekt, ale nasze samopoczucie nie zawsze będzie z tego powodu lepsze, np. chcemy jak najlepiej wykorzystywać nasz czas życia, czujemy wyrzuty sumienia z powodu oglądania telewizji, płytkich rozmów w pracy itp.
- Niepewność, niespodziewane wydarzenia, nowe wyzwania.
- Twoje życie się zmieni :).
Myślę, że jednym z największych zagrożeń jest sytuacja w której coach podejmuje się pracy z klientem, który wymaga fachowej pomocy specjalisty np. w zakresie interwencji kryzysowej czy psychoterapii. To już jednak zawsze leży w gestii osoby, która coachingu szuka…
PolubieniePolubienie
Zgadza się. To ważne, żeby takie sytuacje rozpoznać. Coaching może z powodzeniem wspierać inne formy pomocy. Kompleksowe podejście moim zdaniem jest lepsze.
PolubieniePolubienie