Co zrobić, by znaleźć sens w życiu?
Można zacząć od lektury V. Frankla. Poruszająca opowieść o pobycie w obozach koncentracyjnych i wysiłkach, by wśród cierpienia znaleźć powody do walki o życie. Dla mnie najbardziej niesamowite jest to, że historia jest prawdziwa. Jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda.
Victor Frank stworzył arcydzieło. Psychiatra, neurolog, uczeń Freuda, psychoterapeuta (twórca stosowanej do dziś szkoły – logoterapii), naukowiec, profesor, ocaleniec. Przede wszystkim człowiek. Wrażliwy, mądry, nieustający na drodze poszukiwań. Jego misją było pomaganie ludziom cierpiącym na zaburzenia psychiczne. Doświadczenia z czasu wojny pomogły mu rozwinąć nową metodę terapii wychodzącą z założenia, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu i celu.
Warto mieć tę perełkę, wracać do niej, czerpać z tego źródła nadziei. Dać się przenieść w czasy II wojny światowej, by razem z autorem odkrywać istotę człowieczeństwa, zadziwić się nad godnością i wartością każdego życia. Znaleźć na stronach odpowiedzi na pytania własnej egzystencji.
Książki nie da się zaklasyfikować. Jest ponadczasowa, łącząca walory naukowe, historyczne, z prostym stylem wypowiedzi. Interesująca, poruszająca, inspirująca, dająca do myślenia.
Pomogła mi usystematyzować własne przemyślenia nad istotą pomagania innym ludziom. Droga do wyjścia z kryzysu, istota leczenia zaburzeń neurotycznych, to według Frankla przywrócenie sensu podstawowych doświadczeń ludzkiej egzystencji: cierpieniu, pracy, śmierci, miłości. Frankl w klarowny sposób przedstawił swoją teorię i dał dowody na jej prawdziwość. Niesie przesłanie, że istotą życia jest branie odpowiedzialności i podejmowanie decyzji.