Stoicki spokój

Jak zostać stoikiem?

Według filozofii stoickiej najlepsze co możemy zrobić w życiu to wypełnianie swojej roli życiowej, poddanie się losowi, zgoda na świat taki jaki jest. Starożytne teksty mogą budzić sprzeciw. Godzić się na wszystko co nas spotyka? Jak to?  Gdzie jest miejsce na działanie, kształtowanie rzeczywistości i przejęcie odpowiedzialności za swoje życie w myśl stwierdzenia „być kowalem swojego losu”? W moim odczuciu propozycje filozofów nie stoją w sprzeczności z pro aktywną postawą wobec życia. Wręcz przeciwnie, jestem pod wrażeniem tekstów Seneki, Marka Aureliusza, Epikteta. Myślę, że możemy się od nich dużo nauczyć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chcę podzielić się z Wami tym, co uważam za szczególnie wartościowe z tej szkoły myślenia.

  1. Życie w zgodzie z prawami natury.

Podoba mi się postawa skromności wobec siły przyrody i szacunek dla planety. Korzystamy z udogodnień cywilizacji, zanieczyszczamy środowisko i przyczyniamy się do jego degradacji. Możemy jednak zmieniać nawyki w kierunku świadomej konsumpcji: wybierać lokalne produkty, oszczędzać energię, wodę, zrezygnować z chemii w kosmetykach detergentach na rzecz naturalnych środków czystości, kupować używane rzeczy, szukać sposobów ochrony przyrody.

      2. Zdobywanie wiedzy, docenianie wartości doświadczenia.

Wiedza o świecie pozwala nam lepiej zrozumieć rzeczywistość w jakiej żyjemy. Globalna perspektywa pozwala nam się skupić na sprawach ważniejszych. Dzięki niej możemy nabrać dystansu do siebie i swoich problemów. Szczególnie cenne są życiowe doświadczenia, spotkania z ludźmi, którzy się od nas różnią, podróże.

  1. Rzetelna praca.

Życia zgodne z naturą zakłada rzetelną pracę i wykonywanie  swoich obowiązków. Każdy z nas pełni jakąś rolę. Według stoików ważne jest wykonywanie zadań najlepiej jak potrafimy. Warto skupiać się na takich zajęciach, podczas których wykorzystujemy nasze talenty, doskonalić swoje mocne strony.

  1. Rola wspólnoty.

Stoicy mogą być mylnie uważani za propagowanie obojętności, obniżonej aktywności i izolowania się od ludzi. Spokój wewnętrzny łączy się z tak naprawdę z aktywnym działaniem. Filozofia stoicka wzywa do pracy na rzecz wspólnego dobra. Głosi, że w obliczu problemów powinniśmy opracowywać skuteczne rozwiązania zamiast pogrążać się w przygnębieniu. Nasze dobre czyny sprawiają, że świat staje się lepszy.

  1. Szczęśliwe życie.

Najistotniejszą, najbardziej rozwiniętą częścią filozofii stoickiej jest etyka. Według stoików sensem życia jest osiągnięcie szczęścia. Etyka określa, na czym to szczęście ma polegać i jak można je zdobyć. Szczęścia nie można być pewnym, póki jest zależne od zewnętrznych okoliczności. By je uzyskać, są dwie drogi:

  • opanowanie zewnętrznych okoliczności, 
  • uniezależnienie się od nich.

Ponieważ opanować się ich całkowicie nie da, pozostaje więc uwolonić się od ich wpływu. Źródłem poczucia szczęścia jest według stoików stan niezależności od wzruszeń. Emocjonalne podejście burzy harmonię wewnętrzną, bardziej szkodzi niż pomaga.. To, co nie zależy od nas samych, nie ma większego znaczenia.

Mądry jest człowiek, który zabiega o dobra wewnętrzne, na które ma wpływ. Dobrem wewnętrznym jest cnota. Systematyczna praca nad sobą jest konieczna ,by nabrać dystansu wobec zmian i zacząć żyć w zgodzie z naturą. Szczęście osiągnięte poprzez przyjęcie postawy spokoju jest trwalsze niż chwilowe uniesienia spowodowane wzruszeniami i rozrywką. Pozwala na przeżywanie radości w jedności ze światem, w naszym wnętrzu. Dzięki niemu możemy tworzyć dobro, dzielić się z innymi ludźmi naszą siłą.

6. Praca nad sobą.

Istotą stoicyzmu jest przekierowanie uwagi ze świata na życie wewnętrzne. Stan naszej psychiki, nasze zdrowie i samopoczucie nie zależą od okoliczności zewnętrznych, ale od naszej interpretacji rzeczywistości i odpowiedzi na nią. Pomiędzy bodźcem a reakcją jest jeszcze coś: nasza wolna wola. Mamy wpływ na myśli jakim dajemy miejsce w naszym umyśle, na to gdzie kierujemy naszą uwagę. To my decydujemy jak zachowamy się w określonej sytuacji i pośrednio możemy wpływać na emocje, które będą się w nas budzić. Taką lekcję dali mi filozofowie stoiccy.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s